„Spotkanie ze Świętym” Lubań-Księginki 10.12.2017 roku
Z przyjemnością informuję, że w Galerii Foto można znaleźć zapis fotograficzny przebiegu opisanego niżej spotkania. Aby przekierować się do Galerii Foto, wystarczy wcisnąć TEN NAPIS. SERDECZNIE ZAPRASZAM.
Początek grudnia to co roku okazja do przeżycia „Spotkania ze Świętym” – tradycyjnego spotkania, organizowanego przez Duszpasterstwo oraz koło Caritas działające w naszej parafii w ramach akcji mikołajowej, potwierdzającego prawdę, że „język dobroci jest zawsze na topie”. Mimo spadku ilości organizatorów oraz coraz większych problemów ze znalezieniem dobrodziejów akcji każdorazowa akcja obejmuje kilkudziesięcioosobową grupę dzieci i młodzieży – w tym roku przygotowaliśmy ponad 50 (całkiem „wypasionych”) paczek.
Spotkanie, zgodnie z tradycją, odbyło się w niedzielę po wspomnieniu św. Mikołaja, po mszy św. z udziałem dzieci i młodzieży. O tym, że było oczekiwane świadczyło „napięcie” rosnące w miarę zbliżania się do końca liturgii. W końcu rozpoczęło się… Głównym wejściem został wprowadzony przez nasze „anielice” św. Mikołaj. Podróże po naszych lubańskich drogach chyba go trochę rozkojarzyła – od samego bowiem początku zaczął mieć problemy z utrzymaniem na właściwym miejscu nakrycia głowy (my wiemy, że siła grawitacji, etc., ale Mikołaj bez mitry wyglądał cokolwiek „oryginalnie”).
Być może to spowodowało, że początek był dosyć nieśmiały – zapraszane dzieciaki podchodziły jakby z lekkimi obawami. Ale nasz „święty” posługiwał się „językiem dobroci” i to bardzo szybko ustabilizowało sytuację – wkrótce przy „fotelu świętego” zaczęło być „gorąco”. Faktem jest, że w tym roku obdarowani „poczuli w sobie zwierzę” – leniwca (nie została wykonana ani jedna piosenka [nawet przez scholistki!!!!!!!!!!] ani zadeklamowany wiersz), ale to może tylko wrodzona nieśmiałość… kto to wie… W każdym razie wszyscy zgromadzeni zostali obdarowani przygotowanymi paczkami, co oczywiście wywołało radosne reakcje.
Akcja mikołajowa jest wpisana w realizowany w parafii program, podkreślający rolę dzieci i młodzieży w funkcjonowaniu wspólnoty na co dzień. Chcemy w ten sposób podkreślić wielkie znaczenie ich zaangażowania oraz zachęcić, aby „zarażały” swoim świadectwem innych. Zamysłem jest także „dzielenie się dobrocią i płynącą stąd satysfakcją” – radość przeżywali bowiem nie tylko obdarowani, ale także darczyńcy. Stąd też im właśnie pragnę zadedykować – wraz z gorącym „Bóg zapłać” – słowa Phila Bosmansa:
Znajdź trochę czasu, na to, by być szczęśliwym!
Jesteś cudem, który żyje,
Który rzeczywiście istnieje na ziemi.
Jesteś kimś jedynym, niepowtarzalnym,
nie można cię z nikim pomylić.
Czy wiesz o tym?
Dlaczego się nie zdumiewasz,
nie podziwiasz,
nie cieszysz się swym istnieniem
i istnieniem innych wokół ciebie.
Czy to tak oczywiste,
czy to nic nadzwyczajnego,
że żyjesz,
że możesz żyć,
że dano ci czas,
abyś śpiewał i tańczył,
czas, abyś był szczęśliwy?
Po co więc tracić czas
w bezsensownej pogoni za pieniądzem?
Po co tak się martwić o to, co będzie
jutro, pojutrze?
Po co się kłócić, zanudzać innych,
robić tyle zamieszania,
i spać kiedy świeci słońce?
Znajdź czas na to, by być szczęśliwym.
CZAS TO NIE DROGA SZYBKIEGO RUCHU
POMIĘDZY KOŁYSKĄ, A GROBEM,
LECZ MIEJSCE PRZEBYWANIA W SŁOŃCU.
Żyj dzisiaj!
Śmiej się dzisiaj!
Bądź szczęśliwy dzisiaj!
Uwolnij swoje serce.
Twoja radość i szczęście
nie mogą zależeć
od tysiąca błahostek.